Današnji program obilježavanja godišnjice tragedije u jami Orasi počeo je u 12:00 sati, otvaranjem dokumentarne izložbe pod nazivom “Ugljenopis 1965–2025” u krugu Stare direkcije Rudnika Kakanj. Izložba je, kroz fotografije, zapise i svjedočenja, prikazala šezdeset godina sjećanja na poginule rudare, kao i način na koji su Rudnik i grad Kakanj njegovali kulturu pamćenja i pijeteta prema njima.
U12:20 sati, tačno u trenutku kada je 1965. godine došlo do eksplozije metana, krenula je komemorativna povorka predvođena našim rudarima i Rudarskom glazbom, uz tradicionalno izvođenje kompozicije Posljednji pozdrav.
Na platou je uslijedio čin polaganja vijenaca i cvijeća. Kao predstavnica porodica poginulih rudara, vijenac je položila Jasmina Kadić. Vijence Rudničkog odbora Sindikata i Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH položili su Adbel Fazlić i Nedžad Duraković. U ime uprava Rudnika Kakanj i Elektroprivrede BiH, molitvu za poginule rudare uputili su Iso Delibašić i Adi Hamidović, a nakon njih cvijeće je položio i načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević.
Učesnici pohoda Memorijalna rudarska staza završili su pješačenje simboličnom stazom sjećanja i stigli do Spomenika na vrijeme da i sami odaju počast poginulim komemoratima. Potom su cvijeće položili i predstavnici drugih organizacija i građani Kaknja.
Komemoracija je završila Rudarskom himnom i riječima glumca Zlatana Školjića:
Šezdeset godina nije prošlo uzalud.
Šezdeset godina Kakanj je pamtio.
Kroz riječi, kroz suze, kroz tišinu.
Kroz školsku lekciju, kroz novinsku sliku,
kroz rudarsku pjesmu i porodične priče što ne prestaju.
Na Spomeniku poginulim rudarima ostali su vijenci, kao svjedoci da nismo zaboravili.
Izložba “Ugljenopis 1965–2025” ostaje otvorena za posjetioce i u narednim danima u Muzeju JU KSC Kakanj.