Pogon PK Vrtlište

Površinski kop Vrtlište je proizvodni pogon RMU „Kakanj“ d.o.o. Kakanj.
Eksploatacija uglja u Rudniku mrkog uglja Kakanj odvijala se isključivo podzemno sve do otvaranja površinskog kopa Karaula 1979. godine i površinskog kopa Vrtlište 1984. godine.
Jugoistočni dio PK Vrtlište nalazi se na udaljenosti od oko 1 km od gradskog područja Kaknja. U središnjem dijelu ležišta bilo je smješteno selo Vrtlište, po kome je površinski kop dobio naziv, te zaseoci Ćifići, Karaula, Pope, Kuburići i drugi koji su u kasnijim fazama razvoja kopa dislocirani izvan eksploatacionog polja. Površinskom kopu Vrtlište pripada i prostor odlagališta Ribnica i Bijele Vode.
Duž jugozapadnog dijela ležišta prolazi autoput Sarajevo-Zenica. Lokalni putevi Kakanj – Karaulsko polje – D. Kakanj i Kakanj – Pope – Kamenolom Brnj također se nalaze u području utjecaja rudarskih radova. Ti putevi povezuju ležište i površinski kop s Kaknjem i autoputom Sarajevo – Zenica.
Površina koju obuhvata PK Vrtlište prema GRP iznosi 906 ha. Ugljeno ležište je površine oko 450 ha, a površina koja je zahvaćena radovima na eksploataciji trenutno  iznosi 543 ha. Na ovom lokalitetu razvijena su dva ugljena sloja: oraški ugljeni sloj (OUS) i glavni ugljeni sloj (GUS).

Proizvodni proces dobivanja uglja na PK Vrtlište obuhvata sljedeće radne procese: bušenje, miniranje, bagerovanje i transport rovnog uglja do Postrojenja za prijem, pripremu i utovar uglja u vagone.
Priprema uglja za utovar vrši se miniranjem i direktnim bagerovanjem (bez miniranja  uz buldozersku pripremu). Na utovaru uglja u transportna sredstva rade hidraulični bageri. Transport uglja od mjesta utovara do Postrojenja za prijem, pripremu i utovar uglja u vagone odvija se transportnim jedinicama (kamioni Renault i damperi) putnom trasom od mjesta utovara uglja do prijemne rešetke na Postrojenje za prijem, pripremu i utovar uglja.
Proizvodni proces otkrivke izvodi se  diskontinuiranom tehnološkom linijom: diskontinuirano utovar otkrivke bagerima kašikarima-sajlašima, elektrohidrauličnim bagerima, hidrauličnim bagerima i utovarivačima). Diskontinuirana tehnološka linija (DTL) sastoji se iz radnih procesa bušenja, miniranja, bagerovanja, transporta i odlaganja. Transport otkrivke vrši se damperima, odlaganje otkrivke direktnim istresanjem dampera na odlagališnu etažu, a planiranje otkrivke guranjem buldozerom niz ivicu etaže.
Odlaganje otkrivke vrši se na dva lokaliteta. Dio masa otkrivke odlaže se na vanjsko odlagalište Bijele Vode, a dio na glavno vanjsko odlagalište Ribnica, kako je predviđeno odobrenom projektnom dokumentacijom.

Edin Muminović, dipl.ing.rud. upravnik Pogona PK Vrtlište

Rođen je 1984. godine u Kaknju, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Zvanje diplomiranog inženjera rudarstva stekao je na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli 2009. godine. U Rudniku mrkog uglja “Kakanj” d.o.o. Kakanj počeo je raditi 2009. godine kao inženjer u tehničkoj pripremi. Potom je obavljao poslove smjenskog rudarskog inženjera te rukovodioca za DTL i BTL, a zatim i zamjenika upravnika. Stručni ispit za tehničko rukovođenje u rudarstvu položio je u martu 2011. godine. Na mjesto upravnika Površinskog kopa Vrtlište imenovan je u februaru 2024. godine.