Danas je u Direkciji JP Elektroprivreda BiH i zvanično potpisan ranije usaglašeni Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva u FBiH, koji donosi poboljšanje materijalnog položaja rudara.
Usaglašeni tekst Kolektivnog ugovora obuhvata povećanje linearnog dijela plaće s 350 na 430 KM i naknade za topli obrok sa 17 na 20 KM, uz primjenu od 1. januara 2025. Počevši od 1. januara 2026. godine, predviđeno je povećanje toplog obroka za dodatne 2 KM, a od 1. jula 2026. godine i povećanje satnice s 3,0 na 3,25 KM ili za 8 %.
U pregovarački tim bili su uključeni predstavnici Uprave JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, uprava rudnika iz sastava Koncerna JP Elektroprivreda BiH i RMU Banovići d.d. Banovići, Ureda premijera FBiH, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, te Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, kao i ovlašteni predstavnici reprezentativnih sindikata – Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH i Samostalnog sindikata rudara u FBiH.
Vlada FBiH je za potpisivanje Kolektivnog ugovora ovlastila federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića. U ime Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH i Samostalnog sindikata rudara u FBiH, Ugovor su potpisali njihovi predsjednici Sinan Husić i Zijad Lačić.
Uz članove pregovaračkog tima, današnjem potpisivanju Kolektivnog ugovora prisustvovao je i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić te je tom prilikom održan i radni sastanak na temu trenutnog stanja u rudnicima. U fokusu je bila potreba za povećanjem proizvodnje uglja, s posebnim naglaskom na važnost jedinstva i zajedničkog djelovanja svih članova koncerna EPBiH, uz podršku Vlade i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Ministar Lakić je po dobivanju saglasnosti Vlade FBiH izjavio da se očekuje da poboljšanje materijalnog položaja rezultira većom proizvodnjom uglja i naglasio da je očuvanje energetskog sektora Federacije BiH prioritet te da je ključ povećanje proizvodnje iz domaćih rudnika kako bi se osigurale dovoljne količine uglja za termoelektrane.
Prema riječima direktora Rudnika Kakanj Ise Delibašića:
“Novi Kolektivni ugovor donosi značajne finansijske benefite za rudare, čime se nastoji unaprijediti njihov životni standard te istovremeno osigurati stabilnost i razvoj rudnika i energetskog sektora FBiH u cjelini. Siguran sam da će se ovo pozitivno odraziti na motivaciju radnika, a time i na radnu atmosferu i produktivnost u rudnicima.
Rudnik Kakanj, njegova uprava i zaposlenici, spremni su preuzeti odgovornost za povećanje proizvodnje, uz nastavak adekvatnog ulaganja u mehanizaciju i kvalifikovanu radnu snagu i uz podršku Elektroprivrede, Ministarstva i Vlade za koju smo uvjereni da neće izostati.”
Kolektivni ugovor je zaključen na period od dvije godine i primjenjuje se od 1. januara 2025.
Pred rudarima je sada zadatak da ovo povećanje opravdaju iskopanim tonama uglja.