Danas su direktor Rudnika Kakanj Iso Delibašić, tehnički direktor Elvedin Čobo i prokurista Društva Adi Hamidović bili domaćini sastanka između predstavnika JP Elektroprivreda i uprava rudnika uglja u FBiH. Na sastanku je analizirano poslovanje zavisnih društava u prvih deset mjeseci ove godine, a ponuđene su i procjene mjesečne proizvodnje uglja do kraja 2024.
Elektroprivredu su na sastanku predstavljali v.d. pomoćnika generalnog direktora za zavisna i povezana društva Edin Lapandić, rukovodilac Sektora za zavisna i povezana društva Senad Sarajlić i inženjer Alen Mešanović, a rudnike uglja njihovi direktori i tehnički direktori: Elnur Dizdarević i Nedim Mejrić iz RU Kreka, Zijad Rahimić i Halid Bajrić iz RMU Đurđevik, Muamer Omerhodžić i Nermin Hasanspahić iz RMU Breza, Mensur Hukić i Fahrudin Kokić iz RMU Zenica, Haris Balić i Ermin Bjelopoljak iz RMU Abid Lolić te Osman Sofić i Samir Alić iz RU Gračanica.
Svako od učesnika je imao priliku da predstavi stanje društva na čijem je čelu i iznese projekciju za preostala dva mjeseca ove godine. Generalno su konstatovani pozitivni pomaci i zaustavljanje pada proizvodnje, uz zaključak da svaki od rudnika treba proizvesti maksimalnu moguću količinu uglja do kraja 2024. Dobra vijest je potpisivanje odluke o nastavku dokapitalizacije, koja će omogućiti nabavku novih mašina za površinsku eksploataciju.
Direktor Iso Delibašić je po održanom sastanku izjavio:
“Nova Uprava Elektroprivrede, na čelu sa generalnim direktorom Sanelom Buljubašićem i pomoćnikom za zavisna i povezana društva gospodinom Edinom Lapandićem, otvorila je praksu mjesečnih sastanaka između rudnika u FBiH i Elektroprivrede. To je zaista pohvalno jer nam daje mogućnost zajedničkog rješavanja problematike koja je zadesila sve nas. Stanje se poboljšava iz mjeseca u mjesec. Kada je RMU Kakanj u pitanju, mi smo u proteklih osam mjeseci bili bez jamske eksploatacije i sa zaista jako lošom situacijom na Površinskom kopu Vrtlište. To smo sanirali, pokrenuli smo jamsku eksploataciju i imamo zaista zadovoljavajuću dnevnu dinamiku iz jame. Površinski kop Vrtlište također pravi iskorak kada je u pitanju otkrivka i proizvodnja uglja. Stepen ispravnosti mehanizacije se podigao sa prijemom nove radne snage koja nam je bila istinski potrebna. Možemo da kažemo da sa ovog sastanka mi izlazimo pozitivni. U narednom periodu velike stvari čekaju Rudnik Kakanj i u sljedeće dvije godine planiramo napraviti znatan rast.
Raduje me što se napokon ostvaruje ono što smo inicirali početkom godine, a to su nova ulaganja u mehanizaciju, koja bi se trebala desiti u narednim godinama.”
“Danas smo imali sastanak u Rudniku Kakanj, u okviru serije sastanaka koje odrađujemo svakih mjesec dana, a tema je bila proizvodnja. Rudnici su veoma važan faktor u sistemu proizvodnje električne energije jer se preko 80% električne energije se proizvodi iz uglja, u našim termoelektranama. Situacija je do prije godinu dana bila alarmantna i imali smo zadatak i cilj da zaustavimo pad proizvodnje. Na današnjem sastanku konstatovano je da smo zaustavili taj pad i stabilizovali proizvodnju. Međutim, još uvijek nismo zadovoljni i želimo da podignemo ljestvicu na viši nivo. Dakle, ova godina će biti završena sa rezultatima koji će biti bolji u odnosu na prošlu, ali i dalje slabi. Procesi podizanja proizvodnje u rudnicima nije nimalo lagan i zahtijeva puno vremena, finansija i drugih elemenata koji su jako bitni. U narednom periodu može se očekivati ulazak u ozbiljnije investicije, prije svega kada su u pitanju strateški rudnici, Kreka i Kakanj. Dakle, u narednom periodu ćemo obezbijediti sredstva za nastavak investiranja u ove rudnike i poslije toga nastavljamo sa procesom restrukturiranja, koji još uvijek nije završen,” riječi su Edina Lapandića, v.d. pomoćnika generalnog direktora za zavisna i povezana društva.
Nakon sastanka, učesnici su izvršili terenski obilazak Površinskog kop Vrtlište. Obišli su istočni revir na kojem se trenutno vrši eksploatacija uglja, centralni revir pogođen klizištem i na kraju odlagalište Ribnica.